جایگاه ایران در رتبه بندی معادن سنگ‌های ساختمانی و تزئینی

سنگ از قدیمی‌ترین مصالح است که بشر از دیر باز تا به امروز به عنوان ابزار کار و وسایل جنگی مورد استفاده قرار داده است و در گستره‌ی زمانی از سنگ‌ها با کاربری ساختمانی و تزئینی استفاده شده است. آثار به جا مانده از مصرف چنین سنگ هایی (ساختمانی و تزئینی) در تخت جمشید، پاسارگاد، تخت سلیمان می‌توان دید.

قبل از سال ۱۳۶۶استخراج سنگ در معادن به روش انفجاری انجام می‌شد که تنها ۵ درصد از مواد معدنی و ۹۵ درصد به صورت لاشه‌های سنگ از بین می‌رفت. از سال ۱۳۶۶ به بعد وزارت صنایع و معادن با ورود دستگاه‌های سیم برش موافقت کرد که در این صورت سنگ تا ۳۵ درصد افزایش یافت ولی باز هم ۶۵ درصد از چرخه فرآوری سنگ از بین می‌رفت. طبق آمار رسمی مرکز آمار سال ۱۳۹۲ تعداد کل معادن کشور ۵۳۱۶ بود، که از این تعداد ۲۵ درصد یعنی ۱۳۰۰ معدن جز سنگ‌های ساختمانی و تزئینی می‌باشند.

ذخایر سنگ‌های تزئینی جهان حدود ۱۵ میلیارد تن بوده که شامل: گرانیت، مرمریت، مرمر، لایم استون، تراورتن،چینی و کریستال می‌باشد.

ذخایر معادن سنگ‌های تزئینی در ایران بیش از ۱/۵ میلیارد تن است و از این رو ایران در رتبه بندی جهانی سنگ‌های ساختمانی و تزئینی در رتبه چهارم قرار دارد اما از نظر کیفیت، رنگ و تنوع سنگ‌های ساختمانی در رتبه اول جهان قرار دارد. سنگ‌های تزئینی در مقایسه دیگری به لحاظ تولید در فهرست ۷ کشور اول جهان جای دارد. ۱۴ درصد از میزان اشتغال کل معادن کشور به حوزه‌ی معادن سنگ‌های تزئینی تعلق دارد و در حاب حاضر ایران تنها تولید کننده‌ی تراورتن قرمز در جهان است.

error: کپی برداری از تصاویر ممنوع می باشد